Bachelor of Science in Informatics (BINF)
Courses 2023-2024
Fall semester
Lecture
Core
- Automata & Formal Languages, Pozzi L., Felici R., Rezaalipour M.
- Calculus, Hormann K., Chang Q., Laneve L., Ramanantoanina A., Zimmerman N.
- Computer Architecture, Langheinrich M., Dominici G., Kirilenko D., Laporte M.
- Probability & Statistics, Richter Mendoza F. J., Wit E. J., Boschi M.
- Programming Fundamentals 1, Furia C. A., Rezaalipour M., Schober W., Slooff T. A., Zohdinasab T.
- Programming Fundamentals 3, Binder W., Basso M., Henrique Löff J.
- Reason and Responsibility in Decision Making, Erez B., Villa T.
- Software Atelier 1: Fundamentals of Informatics, Bavota G., Ciniselli M., Giagnorio A., Qiu K., Tufano R.
- Software Atelier 3: The Web, Pautasso C., Atwi H., Bevilacqua J., Muñoz Hurtado D. C., Serbout S.
- Systems Programming, Carzaniga A., Mangipudi S., Polverino P.
Elective
- Algorithms & Data Structures 2, Arseneva E., Papadopoulou E., Bortolotti A.
- Artificial Intelligence (BSc), Gambardella L. M., Ezzeddine F.
- Computer Graphics, Didyk P. K., Tariq T., Yurtsever M. A.
- Experimentation & Evaluation, Bavota G., Huber S.
- Information Retrieval, Crestani F., Landoni M., Ravenda F., Verdolotti E.
- Numerical Computing, Vecchi E., Gaedke-Merzhäuser L., Miotti P.
Atelier
Spring semester
Lecture
Core
- Algorithms & Data Structures, Carzaniga A., Burgunder M., Di Lauro F., Encz K. I.
- Bachelor Project, Pezzè M., El Moussa N.
- Computer Networking, Santini S., Alecci L., Li M.
- Data Management, Eugster P. T., Mousavian M., Pasini S., Rovelli D., Shenoy A.
- Discrete Structures, Wolf S., Fuda C., Palomba M.
- Introduction to Computational Science (BSc), Multerer M., Fenoglio D., Quizi J.
- Linear Algebra, Pivkin I., Buckley A., Murgia A.
- Operating Systems, Pedone F., de Lima Batista E. R., Martignetti L., Milosevic N.
- Software Atelier 2: Human-Computer Interaction, Santini S., Abdalazim N. A. R., Zanardi I.
- Software Atelier 4: Software Engineering Project, Mocci A., Campanella S., Giagnorio A., Raglianti M.
Elective
- Image and Video Processing, Didyk P. K., Condor Lacambra J., Mousavi S. M. H.
- Machine Learning (BSc), Alippi C., Dei Rossi A., Ezzeddine F., Manenti A.
- Optimization Methods, Nestola M. G. C., Scarpone M.
- Programming Challenges Lab, Carzaniga A.
- Quantum Computing, Wolf S., Laneve L.
- Theory of Computation, Sharygina N., Bortolotti A., Britikov K., Labbaf F., Villa T.
Lecture and Laboratory